I

I Вчені розшифрували рукописи Мертвого моря

Учені з університету Хайфи реконструювали 60 крихітних фрагментів Кумранських рукописів. Про це повідомляє CBN. Ці рукописи називають найстарішою збереженою копією Біблії, більшість з них – фрагменти Старого Завіту.

“Це найважливіша археологічна знахідка в Ізраїлі”, – сказав Ратсон. Рукописи відносять до літератури періоду Другого Храму”. Свиткам майже 2000 років, вони були частиною 900 стародавніх єврейських рукописів, знайдених в печерах Кумрана поблизу Мертвого моря між 1947 і 1956 рр.

Серед текстів фрагментів знаходився також унікальний календар, який використовувала єврейська громада під час періоду Другого Храму. “Єврейський народ користувався календарем, подібним до того, що існує сьогодні, – розповів доктор Ешбал Ратсон з Університету Хайфи газеті “Гаарец” (Ізраїль). – Їхній календар становив 364 днів та базувався на сонячному році”.

Знайдені фрагменти були дуже крихітними, деякі з них становили 0,155 кв. дюймів.

Ратсон та Бен-Дов, вчений в Біблійному департаменті університету Хайфи, заявили, що вони відкрили також цікаві коментарі на полях сувої. “Коментарі дуже допомогли нам з’ясувати тексти рукописів”, – розповів Ратсон. Він вважає, що нотатки зробили писарі, оскільки вносилися зміни до стародавніх документів.

60 фрагментів рукописів, які були написані на івриті, вчені перекладали протягом року.

ТБН-Україна